Meruňkovice

Meruňkovice

Meruňkovice je také ryze českým výrobkem. Patří k nejlepším pálenkám, které jsou na trhu dostupné. Meruňkovice obyčejně obsahuje 45 % alkoholu. Co se týče obsahu alkoholu, je poměrně slabší oproti slivovici. Prodávají se ve skleněných lahví o objemu 0,05 l, 0,1 l, 0,5 l nebo 0,7 l. Zakoupit si ji můžete také v dárkovém balení. Takové balení většinou obsahuje láhev meruňkovice a skleničky. Mezi největší producenty u nás patří Rudolf Jelínek nebo Žufánek.

Abyste mohli vyrobit opravdu kvalitní meruňkovici, je zapotřebí vybírat takové meruňky, které jsou zralé až přezrálé. Rozhodně se do výroby nesmí dostat žádné množství rozdrcených pecek. Meruňkovice se vyrábí z kvalitních meruněk, cukru, kvasnic a enzymů. Před zahájením výroby rmutu a pálení se musí meruňky zbavit pecek a různých nečistot. Rozhodně by se zde nemělo objevovat nahnilé ani plesnivé ovoce. Odborníci doporučují, aby se k rozkvašenému ovoci přidávalo ovoce čerstvé. Po ukončení kvasného procesu se kvas převáží do pěstitelských pálenic, kde dojde k jeho vypálení a vzniká konečná podoba meruňkovice.

Průběh kvašení má 3 základní stádia. V prvním stádiu se kysličník uhličitý pomalu tvoří a dochází zde také k rozmnožování kvasnic. Ve druhém stádiu probíhá hlavní kvašení. Poslední stádium je označováno za dokvašování, které se pozná pomalým ustáváním kvašení. Kvasnice přetváří poslední zbytky cukru v alkohol.

V současné době jsou k dispozici tzv. turbo kvasnice, pomocí kterých je možné dosáhnou rychlejšího a kvalitního kvašení s vysokým obsahem alkoholu.

Meruňkovice by neměla mít hořkomandlovu chuť. To samé platí i pro další peckovité druhy ovoce. Tento alkoholický produkt má krásnou a výraznou chuť a vůni po meruňkách. Čím vyšší je obsah alkoholu v nápoji, tím se více ztrácí meruňkové aroma.

O webu

Alkoholické nápoje jsou nezbytnou součástí každého obchodu s potravinami. Nejen v České republice mají alkoholické lihoviny velkou popularitu. Naše internetová stránka je zaměřena primárně na český alkohol. Naleznete zde základní informace o vybraných druzích alkoholu. Čím jsou charakteristické, jak se vyrábí a kde jsou nejvíce rozšířené. Pokud se o některém druhu alkoholu budete chtít dozvědět více, naše stránky jsou vám plně k dispozici.