Slivovice

Slivovice

Slivovice je typickým českým výrobkem. Oblíbený je pak nejvíce na Slovácku a na Valašsku. Slivovice je známá také ve světě. Oblíbená je pak především ve střední Evropě, v Polsku či na Balkáně. Tento lahodný nápoj má velmi výraznou nejen chuť, ale také vůni. Vyrábí se především ze švestek, slív nebo blumu.

A jak se taková slivovice vlastně vyrábí? Základem pro výrobu kvalitní slivovice je kvas. Ovoce by mělo kvasit minimálně 6 týdnů. V případě domácí výroby se ovoce vypeckuje a pečlivě se odstraňují stopky a nahnilé plody. Celý proces výroby se pak provádí v pálenicích. Po vypálení musí slivovice zrát v nerezových nádržích. Skladovat ji je vhodné do teploty 12 °C. Doba uskladnění je nejvhodnější po dobu 8-12 měsíců. Tím se dosáhne mnohem jemnější a harmoničtější chuti a vůně.

V současné době je tento nápoj vyráběn v různých variantách. Velkou oblibu má jednak klasická bílá slivovice, zlatá slivovice nebo zlatá slivovice kosher. Mezi přední výrobce patří Rudolf Jelínek nebo Žufánek.

Kvalitní slivovici poznáte podle toho, že po nalití tzv. řetízkuje. Tedy vytváří tenké pramínky alkoholu, které stékají zpět do sklenice. V obchodech se prodává slivovice s obsahem alkoholu kolem 40 %. Běžná slivovice ovšem obsahuje až 52 % alkoholu. Důvod, pro tak vysoký obsah alkoholu, je skutečnost, že se pravý destilát neředí více než 45 % vody.

Slivovice má také léčebné účinky. Při chřipce, nachlazení nebo kašli je slivovice velmi dobrým lékařem. Oblíbené jsou také slivovicové zábaly nebo aromaterapeutické použití. Slivovici je nejlepší pít hned z rána. Rozhodně však není dobré pít slivovice navečer. Může vám příznivě ovlivnit zažívání.

Slivovice je nejen dobrá k pití, ale své uplatnění si najde také v kuchyni.

 

O webu

Alkoholické nápoje jsou nezbytnou součástí každého obchodu s potravinami. Nejen v České republice mají alkoholické lihoviny velkou popularitu. Naše internetová stránka je zaměřena primárně na český alkohol. Naleznete zde základní informace o vybraných druzích alkoholu. Čím jsou charakteristické, jak se vyrábí a kde jsou nejvíce rozšířené. Pokud se o některém druhu alkoholu budete chtít dozvědět více, naše stránky jsou vám plně k dispozici.