Pivo

Pivo

Pivo je velmi lahodný mok, který se v České republice setkává s velkou oblibou. Dokonce se naše země nachází mezi největšími konzumenty piva na světě. Pivo má své kořeny v dávné Mezopotámii. Jeho vznik je datuje od 7. tisíciletí př.n.l.

Jde o alkoholický nápoj, který většinou obsahuje 4-5 % alkoholu. Vyrábí se z obilného sladu, vody, chmele a pivovarských kvasinek. Piva dělíme na výčepní (10°), ležáky (11-12,5°) a piva speciální, která mají nad 12,5 °. Podle barvy rozdělujeme piva světlá, polotmavá, tmavá a řezaná.

Kromě klasických piv se vyrábí také piva ochucená, která vás v horkých letních dnes určitě osvěží. Vyrábí se v klasických příchutích jako je citron, pomeranč nebo s příchutí bezinky, grepu nebo granátového jablka.

Existuje také pivo nealkoholické, které neobsahuje žádný alkohol nebo jen v malém množství. Maximálně obsahuje pouhých 0,5 % alkoholu. K nejznámějším značkám nealkoholických piv patří Birell.  Lidský organismus odbourává alkohol různě. Závisí to na hmotnosti, pohlaví, zdravotním stavu, na stupni únavy a dalších faktorech. Chcete-li zjistit, jaký obsah alkoholu máte, můžete použít alkohol tester.

Piva se nejčastěji prodávají ve skleněných lahvích s obsahem 0,5 l. Jinak je možné je zakoupit v plastových lahvích nebo v plechovkách.

Na území České republiky naleznete celou skupinu pivovarů. Mezi ty největší patří Plzeňský Prazdroj, Budějovický Budvar, Starobrno nebo Staropramen.

Pivo obsahuje celou řadu minerálních látek, nacházíme zde draslík, sodík, vápník, chloridy, fosfor, hořčík či křemík. Součástí piva je také vitamín B, který povzbuzuje metabolické procesy a má též příznivý vliv na nervový systém. Konzumace piva podporuje krevní oběh, snižuje riziko srdečních příhod a působí proti vysokému krevnímu tlaku.

O webu

Alkoholické nápoje jsou nezbytnou součástí každého obchodu s potravinami. Nejen v České republice mají alkoholické lihoviny velkou popularitu. Naše internetová stránka je zaměřena primárně na český alkohol. Naleznete zde základní informace o vybraných druzích alkoholu. Čím jsou charakteristické, jak se vyrábí a kde jsou nejvíce rozšířené. Pokud se o některém druhu alkoholu budete chtít dozvědět více, naše stránky jsou vám plně k dispozici.